Tzigane byÅ‚ planowany. Planowany bardzo dokÅ‚adnie ponieważ doskonale wiedziaÅ‚am po jakim ogierze chcÄ™ mieć potomka w Bernaux. Matki szukaliÅ›my dÅ‚ugo, ale w koÅ„cu zdecydowaliÅ›my siÄ™ na klacz, która obdarowaÅ‚a nas wyjÄ…tkowym źrebiÄ™ciem. Na ojca wybraÅ‚am ogiera *Dark Chocolate GW, który jest wÅ‚asnoÅ›ciÄ… Pamy i stacjonuje w Stadninie Koni Sportowych Itaka. Chocolate wywodzi siÄ™ z Å›wietnej linii koni dresażowych, a dokÅ‚adniej po kasztanowym *Quo Vadis i klaczy *Dark Way GW. Oba te konie sÄ… byÅ‚y wÅ‚asnoÅ›ciÄ… zamkniÄ™tego już Gwiezdnego Wzgórza, które posiadaÅ‚o na swoim stanie wiele trakeÅ„skich wierzchowców. Należy zaznaczyć, że Vadis byÅ‚ wyjÄ…tkowo uzdolnionym ujeżdżeniowcem zdobywajÄ…cym lokaty na podium, natomiast Way jako klacz hodowlana zostawiÅ‚a po sobie bardzo dobre potomstwo. *Dark Chocolate odziedziczyÅ‚ wiÄ™c ogromne predyspozycje, Å›wietny ruch i charakter. W przeciwieÅ„stwie do ogiera Dark Chocolate, matkÄ… Tzigana jest bardzo temperamentna Dia'Mante. Kara trakenka startowaÅ‚a w barwach Bernaux dÅ‚ugie lata i zostaÅ‚a sprzedana do Klasycznego Numenoru, gdzie kontynuowaÅ‚a starty i dalej pięła siÄ™ w górÄ™.
​
Tzigane zostaÅ‚ zajeżdżony późno, w wieku 5 lat. Do tego wieku wiÄ™kszość czasu spÄ™dzaÅ‚ na pastwiskach miÄ™dzy rówieÅ›nikami, którzy nota bene również mieli w niedÅ‚ugim czasie przystÄ…pić do przyjÄ™cia siodÅ‚a i jeźdźca. Tzigane już jako mÅ‚ody koÅ„ byÅ‚ bardzo temperamenty w stosunku do innych koni jak i do ludzi. UstalaÅ‚ hierarchiÄ™ w mÅ‚odym stadzie, uparcie stawiaÅ‚ na swoim, a w obejÅ›ciu byÅ‚ dosyć problemowy. Po przyjeździe do Bernaux gdzie "wziÄ™liÅ›my go w obroty" nie zmieniÅ‚o siÄ™ wiele. Co prawda mieliÅ›my trudnoÅ›ci z oswojeniem go z wÄ™dzidÅ‚em, a przy podciÄ…ganiu poprÄ™gu ogier dostawaÅ‚ biaÅ‚ej gorÄ…czki, ale po upÅ‚ywie czasu przywykÅ‚. W wieku 6 lat rozpoczÄ…Å‚ treningi ujeżdżeniowe pod okiem naszych trenerów, szybka nauka elementów dawaÅ‚a ogromne efekty czego skutkiem byÅ‚y natychmiastowe wrÄ™cz starty w zawodach towarzyskich, a nastÄ™pnie L, P, N itd. W tym momencie ogier ujeżdżony jest do klasy GP.
​
Tzigane oprócz Å›wietnego, lekkiego, swobodnego ruchu, piÄ™knej budowy, umaszczenia i wielu innych atutów odziedziczyÅ‚ po matce charakter. Trzeba przyznać, że Tzigane bywa zÅ‚oÅ›liwy. Potrafi bez powodu podszczypywać, straszyć, kulić na kogoÅ› uszy i sprawiać wrażenie bardzo nieprzyjemnego. Przyjęło siÄ™ także mówienie na niego Cygan, bo nawet na pastwisku potrafiÅ‚ podbiegać do innych koni, przeganiać je i wyjadać tÄ… trawÄ™, która wydawaÅ‚a mu siÄ™ lepsza. Å»ebrze o jedzenie, a gdy musi za dÅ‚ugo czekać, zaczyna siÄ™ wÅ›ciekać, a to uderza kopytem o drzwi od boksu albo drze siÄ™ jak opÄ™tany. Wyprowadzanie go z boksu zawsze wyglÄ…da inaczej i nigdy nie wiadomo co mu przyjdzie do gÅ‚owy. Chodzenie na boki, taÅ„czenie wokóÅ‚ osoby prowadzÄ…cej, szarpanie. Po ustawieniu go na stanowisku trzeba pilnować żeby nie zrobiÅ‚ sobie krzywdy, bo zdarza mu siÄ™ wyszarpywanie i kilkakrotnie porwaÅ‚ nam już uwiÄ…zy i kantary. Czyszczenie i siodÅ‚anie najlepiej zrobić szybko i sprawnie, tak, aby za bardzo tego nie odczuÅ‚. Jedyne co nie denerwuje go na wyrost jest po prostu kÄ…panie, wtedy stoi caÅ‚kiem grzecznie, oglÄ…da siÄ™ za strumieniem wody i siÄ™ga po niÄ… pyskiem. Pieszczotliwie jest przez opiekunów nazywany również KaczeÅ„cem, ze wzglÄ™du na bardzo ciekawÄ… technikÄ™ galopowania w stronÄ™ pastwiska i po pastwisku. Skraca foulee i przyspiesza kroku co wyglÄ…da z tyÅ‚u jak skaczÄ…ca kaczka. Tzigane mimo wad ma również zalety. Kiedy po fochach, humorach i cudowaniu Å›wiatem odechciewa mu siÄ™ na chwilÄ™ walki z caÅ‚ym Å›wiatem staje siÄ™ cakiem fajnym stworzeniem. które nawet lubi jak siÄ™ je za uchem podrapie. Trzeba mieć do niego mnóstwo cierpliwoÅ›ci i podejÅ›cie, bo w nerwach niczego siÄ™ od niego nie wyegzekwuje, a tylko pogorszy sytuacje.
​
Cygan lubi siÄ™ ruszać, co prawda nie lubi chodzić z wÄ™dzidÅ‚em w pysku (podczas rozgrzewki jest zwykle rozdrażniony i niezadowolony z tego faktu), ale w trakcie treningu zapomina o niekomfortowym wÄ™dzidle na rzecz pracy. Tzigane zupeÅ‚nie jak ojciec może poszczycić siÄ™ fenomenalnym ruchem, jest także bardzo giÄ™tki-wrÄ™cz plastyczny. Na dodatek nauczenie go nowej figury zajmowaÅ‚o niewiele czasu, bo z Å‚atwoÅ›ciÄ… przyswajaÅ‚ nowoÅ›ci. Trudniej byÅ‚o te rzeczy doszlifować ponieważ ciÄ…gÅ‚e powtarzanie powielajÄ…cych siÄ™ elementów bardzo go nudziÅ‚o i sprawiaÅ‚o, że stawaÅ‚ siÄ™ rozkojarzony. Dlatego treningi z nim zawsze należy przeprowadzać w takiej formie, aby zachować jego uwagÄ™. Ze wzglÄ™du na "uczulenie" na wÄ™dzidÅ‚o ogier reaguje na delikatne ruchy wodzÄ…, miÄ™kko nosi w kÅ‚usie i w galopie i co najważniejsze wykonuje polecenia jeźdźca. Nie jest koniem Å‚atwym, bo osoba niepewna i niezdecydowana nawet nie ruszy go z miejsca. Na zawodach to niczym nieprzejmujÄ…cy siÄ™ koÅ„, nie obchodzi go nic oprócz jedzenia które ma (lub nie ma) w żłobie, a na czworoboku polega na dosiadajÄ…cej go osobie. ZdarzaÅ‚o siÄ™, że podczas zawodów wyprowadziÅ‚ jeźdźca za maneż, ale przy zawodach klasy GP nie możemy pozwolić sobie na takie zachowania, wiÄ™c należy skoncentrować siÄ™ na tym aby wysyÅ‚ać mu jasne sygnaÅ‚y i skupić na tym, aby wykonywaÅ‚ on elementy z odpowiedniÄ… dokÅ‚adnoÅ›ciÄ….
​
​
Osiągnięcia:
-
I miejsce na Wystawie Koni Trakeńskich | Hipodrom Paris
-
I miejsce na Wystawie Koni Trakeńskich na Jesiennym Wieloboju | Liliowa Zatoka
-
I miejsce na Wystawie Koni Trakeńskich w kat. ogiery | Hipodrom Dynasty
-
I miejsce na Wystawie Ogierów TrakeÅ„skich 11+ lat | Hipodrom Paris
-
II miejsce w Dresażu klasy GP dla Koni Ras Niemieckich | Hipodrom Paris
-
II miejsce w Dresażu klasy GP | International Arabian Horse Festival
-
II miejsce w Dresażu klasy GP na Jesiennym Wieloboju | Liliowa Zatoka
-
II miejsce w Ujeżdżeniu dla Ogierów w klasie GP | Hipodrom Paris
-
III miejsce w Ujeżdżeniu dla Ogierów w klasie CS | Hipodrom Paris
-
IV miejsce na Pokazie Karych Koni | Hipodrom Kier
-
Wyr. w Dresażu klasy GP | Hipodrom Dynasty